Forum jest dostępne tylko do czytania. Ewentualne pytania do księży prosimy zadawać im przez e-mail (zobacz listę adresów).

Autor Wątek: Jak to jest z wigilią w niedzielę?  (Przeczytany 5694 razy)

Offline Piotrek

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 47
Jak to jest z wigilią w niedzielę?
« dnia: Cz, 14.12.2006, 17:54 »
Wydawało mi sie, ze niedziela nie przyjmuje wigilii, a z kalendarza w ZW wynika, ze owszem.
Chodzi mi oczywiscie o kalendarz tradycyjny, bo nowy - z tego co sie orientuje - w ogóle nie ma wigilii.

Offline ks. Karol Tomecki

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 143
Odp: Jak to jest z wigilią w niedzielę?
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 15.12.2006, 06:26 »
Niedziela nie przyjmuje żadnej innej wigilii oprócz Bożego Narodzenia, która to wigilia w takim wypadku znosi IV niedzielę Adwentu. Tak jest zarówno w starym, jak i w nowym kalendarzu, ale parafialny folklor zapewne będzie w tym względzie bardzo ciekawy. Proponuję zwrócić w tym roku uwagę na tego przejawy.
Oczywiście ze względów duszpasterskich trudno sobie wyobrazić, żeby nie było niedzielnych Mszy św., i nie o takie przejawy chodzi - ale formularz wszystkich Mszy tego dnia mógłby być roratni. No i do woli można wspominać patronów dnia, Adama i Ewę.

Offline Piotrek

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 47
Odp: Jak to jest z wigilią w niedzielę?
« Odpowiedź #2 dnia: Pn, 18.12.2006, 08:36 »
Dziekuje za odpowiedź, pociągnę wątek bo jest ciekawy :)

wigilia w takim wypadku znosi IV niedzielę Adwentu.
Jeśli wigilia B.N. znosi niedzielę, to znaczy ze w tym roku 24 grudnia nie będzie niedzielą, więc czym? Czy ta niedziela przechodzi na 23 grudnia (mielisbyśmy wtedy najpierw niedzielę 23 XII, a potem sobote 24 XII)? Czy też niedziela zupełnie wypada z tego tygodnia (wtedy po sobocie 23 XII nastąpiłby od razu poniedziałek 24 XII)? Pytam troche półżartem, ale troche sensu w tym jest...

Tak jest zarówno w starym, jak i w nowym kalendarzu
Czy w nowym kalendarzu funkcjonuje pojęcie wigilii? Przeglądam "Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza" zatwierdzone przez Pawła VI dnia 14 lutego 1969, w których wyróżniono tylko 3 kategorie dni: 1) niedziele, 2) uroczystości, święta, wspomnienia 3) dni powszednie. Nigdzie nie wystepuje słowo "wigilia". W załączonym "Kalendarzu diecezji polskich" przy dacie 24 grudnia znajduje się puste miejsce. Sądziłem więc, ze w nowym kalendarzu nie ma wigilii...

Offline ks. Karol Tomecki

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 143
Odp: Jak to jest z wigilią w niedzielę?
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 19.12.2006, 12:59 »
Jak wiadomo w starym brewiarzu w kazda wigilie odmawia sie oficjum z dnia - czyli w danym wypadku jak najbardziej z niedzieli, ale jako takiej, a nie IV adwentu. Gdyby IV niedziela Adwentu byla wazniejsza od wigilii Bozego Narodzenia, to Adwent zaczynalby sie w tym roku tydzien wczesniej, a dni 17-23 grudnia, majace w nowym kalendarzu jeszcze wyzsza range liturgiczna, nastepowalyby najwczesniej (a nie najpozniej) od poniedzialku IV tygodnia adwentu, a najpozniej (a nie najwczesniej) od soboty III tygodnia. Jak jednak wiadomo i nowy kalendarz przewiduje ich wariantnosc juz po III niedzieli. Kolejna konsekwencja to ta, ze III niedziela Gaudete stracilaby racje bytu, gdyz role przelomu Adwentu przejelaby IV niedziela, nie mowiac juz o tym, ze Andrzejki znalazlyby sie daleko w Adwencie, oraz ze dni 17-23 grudnia stracilyby jakikolwiek sens swego wyroznienia, gdyz w praktyce zamienlyby sie w IV tydzien Adwentu.
Zastanawianie sie nad tym, co nastapi po sobocie 23 grudnia, przypomina mi rozterki protestantow i prawoslawnych po ogloszeniu kalendarza gregorianskiego - jak wiadomo "wypadlo" wtedy 11 dni. Dla czesci prawoslawia to do dzis niepokonany problem kosmologiczny. Kwestia rzeczywiscie choc polzartem, ale troche sensu w tym pewnie jest...
Nie wiecej niz w tym, ze w nowym kalendarzu rzeczywiscie liturgiczne ani moralne (w sensie postu) pojecie wigilii nie istnieje, tak jak i pojecie oktawy, choc nie wiadomo wtedy jaki wlasciwie zwiazek maja ze soba 15 i 22 sierpnia, 8 i 15 wrzesnia, 25 grudnia i 1 stycznia, dlaczego tydzien modlitwy o jednosc chrzescijan konczy sie, a nie zaczyna 25 stycznia, a zaczyna 18 a nie 19 stycznia i dlaczego w takim razie wogole nazywa sie tygodniem a nie oktawa... .

Offline Piotrek

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 47
Odp: Jak to jest z wigilią w niedzielę?
« Odpowiedź #4 dnia: Wt, 19.12.2006, 19:47 »
w nowym kalendarzu rzeczywiscie liturgiczne ani moralne (w sensie postu) pojecie wigilii nie istnieje
A więc w nowym kalendarzu sprawa jest jasna - 24 grudnia jest IV niedzielą adwentu, a kazdy wierny moze "obchodzic wigilię" kiedy chce - 23 XII, 24 XII lub kiedy indziej.
A jak jest w starym kalendarzu? Jesli dobrze rozumiem, Ksiądz twierdzi że 24 grudnia jest niedzielą, ale nie IV niedzielą adwentu. To by było logiczne ale własnie wtedy adwent musiałby sie zaczac tydzien wczesniej (co Księdza mocno przeraziło, choć ja nic zdrożnego w tym nie widze).
Natomiast kalendarz w "Zawsze Wiernych" podaje: "24 - Wigilia Bożego Narodzenia (4 Niedziela Adwentu)". Ja to rozumiem tak, ze mamy jednoczesnie wigilie i IV niedziele adwentu (czy to jest do pogodzenia?)
A może jest gdzieś w internecie dokument normujący zasady kalendarza liturgicznego sprzed 1970 r.?

Offline ks. Karol Tomecki

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 143
Odp: Jak to jest z wigilią w niedzielę?
« Odpowiedź #5 dnia: Wt, 19.12.2006, 20:48 »
Niby co mialoby mnie przerazac - po prostu rubryki tak starego jak i nowego brewiarza mowia wyraznie, ze Adwent zaczyna sie miedzy 27 listopada a 3 grudnia, jak doprecyzowane jest jeszcze w starym wprowadzeniu do kalendarza, w niedziele najblizsza uroczystosci sw. Andrzeja. Nie mowi sie natomiast wbrew powszechnej opinii, ze ma trwac cztery tygodnie czy tez cztery niedziele. Stereotyp wzial sie z wiankow adwentowych. Z kolei skoro Wigilia Bozego Narodzenia ma oficjum wlasne, a nie tylko uzupelnienia do oficjum z dnia, to znaczy, ze nalezy celebrowac oficjum wlasne tego dnia. Najprosciej ujmujac: to Wigilia przypada w IV niedziele Adwentu, a nie IV niedziela Adwentu w Wigilie. W tym sensie sformulowanie kalendarza "ZW" jest dokladne.
« Ostatnia zmiana: Wt, 19.12.2006, 21:22 wysłana przez ks. Karol Tomecki »

Offline ks. Karol Tomecki

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 143
Odp: Jak to jest z wigilią w niedzielę?
« Odpowiedź #6 dnia: Śr, 20.12.2006, 11:15 »
Doczytałem dokładnie rubryki gdzie pisze "jeśli Wigilia przypada w niedzielę" - i otóż czytania I i II nokturnu z IV niedzieli, ale homilia (III nokturn) tylko z Wigilii, bez "zakontraktowanej" lekcji z niedzieli - to w Matutinum, które jest według rytu prostego I klasy. A ponieważ od jutrzni jest ryt zdwojony I klasy, który przewyższa niedzielę, dlatego w jutrzni tylko kommemoracja IV niedzieli, podobnie we Mszy, godziny małe jak w święta, czyli psalłterz z niedzieli a czytania i kolekta z Wigilii, a nieszpory już ani Wigilii, ani niedzieli, ale pierwsze z Bożego Narodzenia. Ot i wszystko.
Wracając do kalendarza, tą samą rangę "wigilii a zarazem święta", jak Wigilia Bożego Narodzenia, ma i Wigilia Zesłania Ducha Św. No ale ta nie może przypaść w niedzielę.
Skoro według NOM nie można odprawić Mszy z wigilii rano z kommemoracją IV niedzieli, to jedynym wyjściem pozostaje Msza roratnia.
Wszystko to pokazuje, że nie można jeździć na dwu koniach, szukać w nowym kalendarzu cienia czegoś, czego wcale tam nie ma.

Offline Leonis

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 9
Odp: Jak to jest z wigilią w niedzielę?
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 20.12.2006, 13:40 »
A co to jest nokturn, Matutinum, kommemoracja, ryt prosty, ryt zdwojony, i jeszcze jakieś klasy?

Teresa

 • Gość
Odp: Jak to jest z wigilią w niedzielę?
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 20.12.2006, 17:11 »
 " Stereotyp wzial sie z wiankow adwentowych."

A od kiedy to wzial sie, czy zaczal obowiazywac ten stereotyp wiankow adwentowych???

Offline ks. Karol Tomecki

 • Użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 143
Odp: Jak to jest z wigilią w niedzielę?
« Odpowiedź #9 dnia: Śr, 27.12.2006, 18:59 »
Stereotyp wiankow adwentowych wzial sie zapewne od protestantow, ktorzy je wymyslili, a skoro tylko mn iej wiecej co 5 lat wigilia ma miejsce w niedziele, to w pozostale cztery lata mamy cztery niedziele adwenu i wianek jest prawidlowy. Wigilia bez postu tez jest po prostu IV niedziela adwentu i wtedy wianek zawsze jest prawidlowy. :)
Wianek adwentowy i jego prawidlowosci to oczywiscie liturgiczna mniemanologia, a co do zapytania o "nokturn, Matutinum, kommemoracje, ryt prosty i zdwojony i jeszcze jakies klasy", to chodzi o podstawowe pojecia tradycyjnej liturgii rzymskiej. Ich definiowanie to osobny temat, warty poruszenia.