Pytania, rozmowy > Pytania i odpowiedzi

Brewiarz, Liturgia Godzin

<< < (3/5) > >>

Bernard:
Polecam poczytać ten tekst nt. reformy brewiarza św. Piusa X:
http://en.wikipedia.org/wiki/Reform_of_the_Roman_Breviary_by_Pope_Pius_X

ks. Karol Tomecki:
Zmiany te, choć znaczące, nie są jednak na tyle istotne, co późniejsze, w tym już 1962r.

anaklet:

--- Cytuj ---Jak państwo myślą które wydanie brewiarza jest godne polecenia ???
--- Koniec cytatu ---
Ponawiam pytanie? :) chciałbym zaznaczyć że mam na myśli brewiarz w języku Polskim.

ks. Karol Tomecki:
A więc ma Pan na myśli liturgię godzin, a nie brewiarz, jeśli trzymać się tego umownego podziału nazw na wydania łacińskie i narodowe, do- i posoborowe.
Z wydań polskim poleciłbym "monastyczną LG" - benedyktyńską - na brewiarz. katolik.pl. Teksty na dziś http://www.brewiarz.katolik.pl/ix_07/1409/wezw_osb.php3
Niestety nie ma ciągłości tego tekstu, a każdy dzień trzeba znajdować osobno poprzez http://www.brewiarz.katolik.pl/index.php3 i wybór opcji Przejdź od razu do tekstów na dzień:
natomiast jeśli znajomość angielskiego na to Panu pozwoli, to jeszcze goręcej poleciłbym www.breviary.net, gdzie swobodnie można czytać i kompilować sobie teksty, przy czym jednak tekst angielski posiada rangę objaśnienia, a nie tekstu do odmawiania, choć jest pełny. Zdaje się wszakże, że prowadzący ta stronę sedewakantyści poprzez umieszczenie tak pełnego i dopracowanego tekstu angielskiego dopuszczają ewentualność odmawiania go w języku narodowym. Umieszczony tekst odpowiada stanowi brewiarza w latach 1936-1958, który uznać należy za szczytowy, i choć sami sedewakantyści potępiają już ówczesne reformy, to jak widac stosują ten brewiarz, a nie sprzed reform św. Piusa X. Aż do Piusa XII ma bowiem miejsce rzeczywisty harmoniczny rozwój liturgii. Czy dalszy rozwój jest harmoniczny, łatwo stwierdzić, porównując choćby dzisiejsze teksty, o których mówimy http://www.brewiarz.katolik.pl/ix_07/1409/wezw_osb.php3 i http://www.breviary.net/propsaints/propsaints09/propsaints0914.htm.
Nie mówiąc już o wszystkich innych wydaniach polskich i innych narodowych, które konkurują w cięciu i skracaniu. A potencjał jest jeszcze spory.  ::) Jak mówił jeden z moch profesorów w seminarium, ostatnia reforma zwieńczona zostanie dwoma pustymi okładkami, z jednym Alleluja na każdej, z których jedno będzie ad libitum (do wyboru).  ;D

anaklet:
Dziękuje za bardzo wyczerpującą odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie czy ksiądź zna adres księgarni w której można kupić  "monastyczną LG" ???

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej