Forum jest dostępne tylko do czytania. Ewentualne pytania do księży prosimy zadawać im przez e-mail (zobacz listę adresów).

Autor Wątek: Gdy Hostia upadnie na ziemię?  (Przeczytany 8568 razy)

Teresa

• Gość
Gdy Hostia upadnie na ziemię?
« dnia: Pon, 28.08.2006, 22:56 »
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Proszę sie wypowiedzeć i napisać jak powinien sie zachować czy co zrobić Kapłan, gdy Hostia upadnie mu na ziemię. Mam na myśli sytuacje w Kościele w czasie rozdawania Komunii Św.

Z Panem Bogiem

Offline Damian

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #1 dnia: Wto, 29.08.2006, 09:05 »
Sądze że kapłan powinien sam podnieść Ciało Pańskie ponieważ, moim zdaniem jak to sam stwierdził św. Tomasz z Akwinu
ze względu na szacunek dla tego Sakramentu tylko poświęcone dłonie mogą go dotykać.

Offline wsroka

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Wto, 29.08.2006, 22:19 »
Wedle tradycyjnej procedury kapłan winien:

1. Niezwłocznie podnieść Hostię i wszystkie widoczne partykuły, a następnie spożyć lub po rozpuszczeniu umieścić w sacrarium.

2. Zabezpieczyć miejsce, gdzie upadła Hostia, żeby nikt na nim nie stawał.

3. Zwilżyć miejsce wodą i dokładnie zetrzeć puryfikaterzem. Jeżeli coś zostało na puryfikaterzu (np. kurz czy błoto), umieścić w sacrarium.

Szczegóły: De defectibus, X, 15.

Na marginesie dodam, że w mszale 1962 ten punkt (jak i wiele innych) został zmieniony, na gorsze zresztą. M.in. wg nowego brzmienia, jeżeli Hosta spadła na ubranie kobiety, miała ją sama podnieść i spożyć. We wcześniejszych wydaniach nie było to dozwolone.

Teresa

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Wto, 29.08.2006, 23:30 »
Niech będzie pochwalony jezus Chrystus!

Dziekuje za odpowiedż. Byłam świadkiem nastepujacych sytuacji.
Msza Św. była koncelebrowana przez dwóch Księży, w tym jeden Ksiądz to starszy człowiek emeryt, mimo swoich 85 lat jako rezydent słuzy w parafi. Schodzac od Oltarza żeby rozdawać Komunię Św. jakoś dziwnie stąpnął ze schodka że z Kielicha posypały sie Hostie, nie jedna ale sporo.
Ci co klęczeli przy balaskach jakby zamarli bo nikt sie nie ruszył, ale i ten Kapłan sam tak samo zamarł w bezruchu. Zaraz doszedł drugi Kapłan i zaczął zbierac i kobieta klęczaca też zaczęła podnosic te Hostie do Kielcha wszystko i tak sie to skończylo.

Druga sytuacja dotyczyła mnie osobscie.Klęczałam przy balaskach, podszedł Ksiądz, otwarłam buzię, przyjmowałam na jezyk , nie wiem jak to się stało że Hostia poleciała bokiem na dół, na to gdzie klęczałam na moją sukienkę. Do dzis to pamietam, mój jęk " o Jezu" Ksiądz powiedział do mnie prosze podnieść  wziął odemnie Hostię i następnie mnie komunikował, nie wiem czy tą samą czy inną. Przyszłam do ławki i sie rozpłakałam.

Trzecia sytuacja jaką widziałam wczoraj po wieczornej Mszy Św. nie wiem co bylo przyczyną takiego zachowania Księdza.Dwóch Kapłanów koncelebrowało Mszę Św. i dwóch komunikowało. Po Mszy Św. jeden z Kapłanów wyszedł z zachrystii, bez Ornatu tylko w długiej albie i miał stułę, podszedł do Tabernakulum klęknął, za chwilkę wstał i podszedł do balasek i klęknał, pózniej na moment schylał sie jakby wycierał, no nie wiem, za chwile wstał i poszedł. Nie wiem, bo nie widziałam , byłam zatopiona w modlitwie po przyjęciu Komuni Św. Nie wiem co by moglo być powodem takiego zachowania Księdza, przypuszczam ,że musiała upaść Hostia Św.

Z Panem Bogiem

Offline Hyacinthus

• Użytkownik
  • *
  • Sancte Hyacinthe, ora pro nobis.
« Odpowiedź #4 dnia: Śro, 30.08.2006, 11:31 »
Pani Tereso, ksiądz , który kazał podnieść Hostię sam powinien to uczynić.
Widocznie jest mu wszystko jedno kto dotyka Ciała Pańskiego. Lepiej zamiast krytykować, pomodlić się za niego, aby obowiązek kapłański spełniał należycie, pamiętając o właściwej postawie wobec Jezusa Eucharystycznego.
Z tego co wiem, gdy zdarzały się dawniej przypadki, że Hostia upadła na posadzkę kościoła, ksiądz organizował procesję i dopiero wówczas podnosił Hostię.

Teresa

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Śro, 30.08.2006, 13:42 »
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!!!

Sanowny Panie!
Pisząc o takich zdarzeniach, moją intencją nie było krytykowanie Kapłana, tak jak  Pan napisał :  (cytuję)   " Lepiej zamiast krytykować, pomodlić się za niego, ....  " tylko dowiedzieć się od osoby kompetentnej, jak i co, bo jeden przypadek dotyczył mnie osobiście.

Dla mnie są to sprawy bardzo bolesne i przykre, Bóg widzi moje sece i moje postepowanie. Byc może był to też sygnał dla Pana ,żeby Pan do swoich intencji modlitewnych włączył intencję za Kapłanów, za te wszystkie obojetności, zniewagi jakich Pan Jezus doznaje w Najświetrzym Sakramencie w swoim Kościele.

Z panem Bogiem
Pozdrawiam

Offline Hyacinthus

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Czw, 31.08.2006, 10:58 »
Pani Tereso, zgadzam się, że modlitwa za kapłanów jest potrzebna, ale ważne są również czyny. Należy zwrócić uwagę księdzu, że tylko Jego kapłańskie dłonie mogą dotykać Hostii. W żadnym wypadku nie powinien ksiądz nakakazywać podniesienia upadłej Hostii przez osobę świecką.
Jeżeli już ma to miejsce wina leży po stronie kapłana, a nie człowieka, który nie jest zorientowany, że nakazany czyn jest grzechem. Jednak będąc świadomym grzechu wynikłego z tego czynu lepiej okazać nieposłuszeństwo i nie podnosić samemu Hostii, ponieważ należy to do obowiązku tylko i wyłącznie kapłana.
Nie zarzucam Pani krytyki owego księdza, tylko zwracam uwagę na to, że modlitwa i czyn o wiele więcej znaczą.
Wszystkiego dobrego !
Z Panem Bogiem !

Offline Damian

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Nie, 03.09.2006, 10:04 »
A można mi było wyjaśnić dokładnie pomieszczenie zwane sacrarium bo pierwszy raz się z nim spotykam?

Offline wsroka

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Nie, 03.09.2006, 18:15 »
Jeden z wyników wyszukiwania w guglownicy:
Sacrarium (łac.), – 1. miejsce, służące do przechowywania świętych pamiątek. – 2. Miejsce w kościele, w którym się składa różne odpadki rzeczy poświęconych, zlewa resztki wody (np. chrzcielnej) itp.

W praktyce często jest to osobny zlew w zakrystii, połączony ze specjalną studzienką chłonną, a nie ze zwykłą kanalizacją.

Offline Piotrek

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Czw, 14.09.2006, 20:51 »
Cytat: "Jacek Kosior"
lepiej okazać nieposłuszeństwo i nie podnosić samemu Hostii, ponieważ należy to do obowiązku tylko i wyłącznie kapłana.

Moim zdaniem lepiej gdy swiecki podniesie Hostię niż miałaby ona dłużej leżeć na podłodze. Pozostawienie jej na podłodze to zniewaga Pana Jezusa. A przypomnieć kapłanowi jego obowiązki mozna przy sposobniejszej okazji.

Offline Hyacinthus

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Pią, 15.09.2006, 11:23 »
Cytat: "Piotrek"
Cytat: "Jacek Kosior"
lepiej okazać nieposłuszeństwo i nie podnosić samemu Hostii, ponieważ należy to do obowiązku tylko i wyłącznie kapłana.

Moim zdaniem lepiej gdy swiecki podniesie Hostię niż miałaby ona dłużej leżeć na podłodze. Pozostawienie jej na podłodze to zniewaga Pana Jezusa. A przypomnieć kapłanowi jego obowiązki mozna przy sposobniejszej okazji.

Nie ma sposobniejszej okazji na zwrócenie uwagi, niż wtedy, gdy kapłan nakazuje podnieść świeckiemu Hostię. Należy przypomnieć, że ręce niepoświęcone Ciała Pańskiego dotykać nie mogą. W takiej sytuacji ksiądz zostaje niejako zmuszony do podniesienia Hostii, bo przecież nie zostawi Jej na posadzce kościoła, a wierny zachowa czyste sumienie.

Offline wsroka

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Sob, 16.09.2006, 23:05 »
Cytat: "Piotrek"

Przepraszam, czy Pan ma coś do czynienia z kaplicą Bractwa w Łodzi?

Offline Piotrek

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Wto, 19.09.2006, 10:47 »
Cytat: "wsroka"
Przepraszam, czy Pan ma coś do czynienia z kaplicą Bractwa w Łodzi?

Widze, ze mnie Pan "rozpracował" :lol:

Moze dokonczymy przez prywatne wiadomosci?