Forum jest dostępne tylko do czytania. Ewentualne pytania do księży prosimy zadawać im przez e-mail (zobacz listę adresów).

Autor Wątek: Odpust zupełny  (Przeczytany 6685 razy)

Offline Krzysztof

• Użytkownik
  • *
Odpust zupełny
« dnia: Pon, 31.10.2005, 01:48 »
Prosze podac warunki, ktore nalezy spelnic, aby moc uzyskac odpust zupelny. Ostatnio cos sie troszke namieszalo w tej materii i tak w zasadzie to nawet niektorzy ksieza nie potrafia podac wszystkich.

Offline Krzysztof

• Użytkownik
  • *
Odpust zupełny
« Odpowiedź #1 dnia: Pon, 31.10.2005, 04:26 »
Dodam, ze chodzi mi o odpusty, ktore mozna uzyskac w zwiazku ze zblizajaca sie Uroczystoscia Wszystkich Swietych.

Offline wsroka

• Użytkownik
  • *
Odpust zupełny
« Odpowiedź #2 dnia: Pon, 31.10.2005, 09:31 »
Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

1. Przystąpienie do spowiedzi i Komunii św.

2. Całkowicie wewnętrzne oderwanie się od grzechu, nawet najlżejszego. Jest to, jak się wydaje, warunek najtrudniejszy. Jeżeli jest spełniony częściowo, uzyskuje się odpust cząstkowy.

3. Spełnienie czynu, z którym związany jest odpust zupełny (w tym przypadku: 1 XI modlitwa za dusze zmarłych w kościele lub na cmentarzu, 2-8 XI nawiedzenie cmentarza i modlitwa za dusze zmarłych).

4. Modlitwa w intencji Ojca Św.

Offline Krzysztof

• Użytkownik
  • *
Odpust zupełny
« Odpowiedź #3 dnia: Pon, 31.10.2005, 16:21 »
Jakie Kosciol przewiduje modlitwy za zmarlych w tym dniu? (chodzi mi o te odmawiane prywatnie) Ja znalazlem, ze ma to byc Wierze w Boga, Ojcze nasz, Zdrowas Maryjo i Wieczny odpoczynek. Czy cos jeszcze?

Odnosnie do pkt. 4, nie jestem na 100% pewny, ale te modlitwy nie maja byc w intencji Ojca sw. tylko w intencjach Ojca sw. To mala, a jednak duza roznica.

Poza tym odpust mozna uzyskac tylko raz na dzien i w intencji osoby zmarlej.

Prosze o odniesienie sie do powyzszych zagadnien.

Offline wsroka

• Użytkownik
  • *
Odpust zupełny
« Odpowiedź #4 dnia: Pon, 31.10.2005, 16:58 »
Cytat: "Krzysztof"
Jakie Kosciol przewiduje modlitwy za zmarlych w tym dniu? (chodzi mi o te odmawiane prywatnie) Ja znalazlem, ze ma to byc Wierze w Boga, Ojcze nasz, Zdrowas Maryjo i Wieczny odpoczynek. Czy cos jeszcze?

To jest tradycyjny zestaw minimum: trzy pierwsze w intencjach (a nie intencji, jak słusznie Pan zauważył) Ojca Św., a ostatnia za zmarłych. Można rozszerzać według upodobania.
Cytat: "Krzysztof"
Poza tym odpust mozna uzyskac tylko raz na dzien i w intencji osoby zmarlej.

Dokładnie. Mamy więc teraz chyba pełny obraz.